حمل و نقل و ترانزیت
حمل ­و نقل بین­‌المللی کالا عبارت است از جابه­‌جایی و حمل کالا از نقطه‌­ای در داخل یک کشور به نقطه­‌ای در داخل کشور دیگر با رعایت قوانین و مقررات حاکم بر آن، جابه­‌جایی بین‌­المللی کالاها بر اساس قراردادی صورت می­‌گیرد که به آن قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا گفته می­‌شود.

حمل ­و نقل بین­‌المللی کالا عبارت است از جابه­‌جایی و حمل کالا از نقطه‌­ای در داخل یک کشور به نقطه­‌ای در داخل کشور دیگر با رعایت قوانین و مقررات حاکم بر آن. جابه­‌جایی بین‌­المللی کالاها بر اساس قراردادی صورت می­‌گیرد که به آن قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا گفته می­‌شود. در این قرارداد چگونگی حمل کالا مشخص می­‌شود و در مواردی که مسئولیت حمل بر عهده فروشنده است به وسیله فروشنده و بر اساس شرایط قرارداد فروش، قراردادی با حمل کننده منعقد می­‌شود مبنی بر این­که کالا را در مقصد مشخصی به خریدار تحویل دهد.

 در قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا حمل چه شرایطی باید رعایت شود؟

در یک قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا مواردی مانند مشخصات طرفین قرارداد، موضوع قرارداد که عبارت است از حمل کالا با ذکر مشخصات آن، تعهدات حمل کننده، تعهدات صاحب کالا، تعیین برنامه حمل شامل زمان­بندی، مسیر حمل و نحوه پرداخت بهای قرارداد، هم­چنین چگونگی حمل کالا و این­که آیا حمل کالا به دفعات و حمل از یک وسیله به وسیله دیگر مجاز است یا خیر باید مشخص شود. از دیگر مواردی که لازم است در قرارداد مشخص شود، ضمانت اجرای قرارداد، نوع بیمه و مبلغ آن، شرایطی مانند فورس ماژور، نوع بیمه و نحوه حل اختلاف و نیز مدت اجرای قرارداد باید درنظر گرفته شود.

 حمل و نقل بین­‌المللی کالاها به چه روش­‌هایی صورت می­‌گیرد؟

به طور کلی می‌­توان روش­‌های اساسی برای حمل و نقل بین­‌المللی کالاها را به 6 دسته تقسیم کرد:
حمل و نقل هوایی
حمل و نقل دریایی
حمل ونقل جاده­‌ای
حمل و نقل ریلی
حمل و نقل از طریق خط لوله
حمل و نقل مرکب که ترکیبی از شیوه­‌های فوق است.

 بر روش‌­های حمل­ و­ نقل چه نظام حقوقی حاکم است؟

هر یک از روش­‌های حمل­ و­ نقل دارای نظام حقوقی خاص حاکم بر خود است. برای مثال در مورد حمل و نقل بین‌المللی کالا از طریق هوا می­‌توان از جمله به قوانین و مقررات بین‌­المللی نظیر کنوانسیون شیکاگو مصوب 1947، کنوانسیون ورشو و اصلاحات تکمیلی آن اشاره نمود. همچنین در مورد حمل و نقل جاده‌­ای می‌­توان به کنوانسیون سی ام آر مصوب 1956 و کنوانسیون گمرکی مربوط به حمل و نقل بین‌­المللی کالا در جاده­‌ها تحت عنوان کارنه تیر مصوب 1959 اشاره کرد. در خصوص حمل و نقل دریایی می­‌توان به کنوانسیون بروکسل، پروتکل لاهه (اصلاح کنوانسیون بروکسل)، کنوانسیون هامبورگ و کنوانسیون سازمان ملل متحد راجع به حمل و نقل مرکب بین المللی کالا موسوم به کنواسیون ژنو و مقررات روتردام راجع به قرارداد حمل و نقل دریایی کالا اشاره کرد. علاوه بر مقررات بین‌­المللی، قوانین داخلی کشورها، مقررات اصطلاحات بازرگانی بین­‌المللی که «اینکوترمز» نیز به آن­ ها گفته می‌­شود به عنوان منابع تعیین حقوق و تکالیف طرفین قرارداد حمل و نقل بین المللی کالا مورد نظر قرار می­‌گیرد.

 شرکت­ های حمل و نقل بین ­المللی چه وظایفی دارند؟

شرکت حمل و نقل بین­‌المللی عبارت است از یک شخصیت حقوقی که به منظور انجام عملیات حمل و نقل بین­‌المللی شامل فعالیت‌­های فورواردر Forwarder و کریر Carrier و تواماً تشکیل خواهد شد و بار اصلی حمل و نقل بین‌­المللی بر دوش شرکت­‌های هماهنگ کننده می‌­باشد که همگی دارای رویه‌­ای منظم و منسجم است که با استناد به مفاد قانونی مصوب توسط کشورها رعایت می‌­شود.

 فعالیت ­های فورواردی و فعالیت­ های کریری به چه فعالیت­ هایی گفته می­ شود؟

الف) فعالیت‌­های فورواردی عبارت است از عملیات هماهنگی و ترتیب حمل کالا به یکی از طرق مختلف زمینی، هوایی، دریایی و یا ترکیبی از آن ­ها و قبول مسئولیت به موجب بارنامه صادره و قراردادهای منعقده. به عبارتی فورواردر شخص حقوقی (شرکت) است که قرارداد حمل سراسری با مشتری منعقد می ­نماید. شرکت­‌هایی که طرف قرارداد مستقیم با مشتری قرار می­‌گیرند فورواردر محسوب می‌­شوند.

۵ نکته‌ مهمی که باید درباره قرارداد عدم افشا اطلاعات (NDA) بدانید:

1- قرارداد عدم افشا اطلاعات چیست؟
این نوع توافق نامه برای حفاظت از اطلاعات محرمانه تجاری استفاده می شود. زمانی از این سند استفاده می شود که یک یا هر دو طرف درگیر در یک قرارداد، در خواست محرمانه ماندن اطلاعات را داشته باشند. این توافق نامه تضمین می کند که فرد یا سازمان نمی تواند بدون اجازه، مفاد قرارداد تجاری را برای شخص سومی افشا کند. این توافق نامه همچنین می تواند شرایطی را تعیین کند که براساس آن اطلاعات مربوط به کسب و کار با رعایت جوانبی به اشتراک گذاشته شود.

2- توافق نامه های یک جانبه و دو جانبه
دو نوع توافق نامه عدم افشای اطلاعات داریم، یک جانبه و دو جانبه. توافق یک جانبه شایع تر است. در توافق یک جانبه، یک طرف اطلاعات تجاری را به طرف دیگر افشا می‌کند و طرف مقابل، قبول می‌کند که این اطلاعات را افشا نکند. در توافق دو جانبه، طرفین قبول می‌کنند که اطلاعات دیگران را به اشتراک نگذارند. به طور کلی زمانی از این نوع توافق استفاده می‌شود که دو طرف تجاری اطلاعات محرمانه را به اشتراک گذاشته باشند.

3- توافق نامه زمانی قابل اجرا است که امضا شده باشد.
توافق نامه عدم افشا اطلاعات، یک سلاح مهم برای جلوگیری از افشا اطلاعات محرمانه توسط افراد است. با این حال، زمانی که توافق‌نامه امضا نشده باشد، نمی‌توان علیه کسب و کار یا فرد دیگری از آن استفاده کرد. قبل از این که هرگونه اطلاعاتی را افشا کنید، درباره این که چه کسانی به آن دسترسی خواهند داشت فکر کنید و لیستی از تمام این افراد تهیه کنید. سپس اطمینان حاصل کنید که همه افراد توافق نامه را امضاء کرده باشند.

4- قبل از به اشتراک گذاشتن اطلاعات محرمانه، توافق نامه را امضاء کنید.
خیلی مهم است که قبل از به اشتراک گذاشتن اطلاعات محرمانه، توافق نامه عدم افشای اطلاعات محرمانه را بنویسید و طرفین آن را امضاء کنند. در این صورت طرفین با وظایف و مزایای این کار آشنا می شوند. اطلاعاتی که قبل از امضای توافق نامه به اشتراک گذاشته شده، ممکن است جزء این توافق نامه محسوب نشود.

5- برای حفاظت از اطلاعات تنها به توافق نامه بسنده نکنید.
شما برای حفاظت از اطلاعات محرمانه باید اقدامات بیشتری انجام دهید. این اقدامات ممکن است شامل تنظیم سیاست‌های امنیت اطلاعات شود. محافظت فیزیکی از اطلاعات نباید نادیده گرفته شود، اقداماتی همچون قفل کردن درب ها و کشوها، جزء اقدامات معمول در این راستا محسوب می‌شود.

ب) فعالیت کریری بین­‌المللی عبارت است از تصدی بلافصل جابجایی کالا از کشوری به کشور دیگر به یک طریق حمل و بر طبق قرارداد حمل. به عبارتی کریر (حمل کننده) شخص حقوقی (شرکت) است که با انعقاد قرارداد حمل با شرکت فورواردر یا صاحب کالا و با قبول انجام عملیات حمل با استفاده از وسایل و تجهیزات در اختیار خود متعهد می‌­گردد.


 درخواست تنظیم قرارداد حمل‌ و نقل

کریر و فورواردر هر کدام چه وظایفی بر عهده دارند؟
وظایف کریر (Carrier)
انعقاد قرارداد حمل و صدور راهنامه
تهیه اسناد و مدارک برای امکان سفر از قبیل کارنه تیر، کارنه دوپاساژ، دوزبلاغ، ویزا، بیمه نامه، گواهی قبولی و…
تودیع ضمانت نامه­‌های لازم به ارگان­های ذیربط جهت اخذ مدارک و اسناد ضروری
تعیین کامیون مناسب برای حمل با توجه به مهلت مقرر در قرارداد
تحویل گرفتن کالا از فروشنده یا فورواردر و نظارت بر بارگیری کامیون از طریق تطبیق مندرجات اسناد حمل با محموله
ارائه اسناد مربوط به مقامات گمرک از مبدا تا مقصد راهنامه و مراقبت در سالم نگه داشتن پلمپ­‌های گمرکی
رعایت مسیر مشخص شده و مدت زمان حمل کالای ترانزیتی که مقامات گمرکی تعیین می­‌کنند تحویل کالا به گیرنده در محل­‌هایی که به وسیله مقامات گمرکی تعیین و اجازه داده می­‌شود.
رعایت مسیر و مدت زمان حمل کالا بر اساس قراداد حمل
تخلیه یا نظارت بر تخلیه و شمارش کالا
امضای اسناد کسر و اضافه و آسیب دیدگی
دقت در تحویل محموله به مقصد و اخذ گواهی­‌های مربوطه
وظایف فورواردر (Forwarder)
صدور پروفرمای حمل
انعقاد قرارداد حمل با صاحب کالا
صدور بارنامه
جمع آوری (برحسب درخواست صاحب کالا و قرارداد حمل)
انبارداری بار (برحسب درخواست صاحب کالا و قرارداد حمل)
بسته بندی بار(برحسب درخواست صاحب کالا و قرارداد حمل)
بیمه باربری (برحسب درخواست صاحب کالا و قرارداد حمل)
انجام تشریفات گمرکی در مبدا و برحسب کار
انعقاد قرارداد با موسسات مختلف حمل کننده و اخذ راهنامه یا بارنامه دریایی، زمینی، هوایی
کسب اطلاعات لازم از جریان حمل و ارائه اطلاعات کسب شده به صاحب کالا برحسب قرارداد منعقده بین صاحب کالا و شرکت حمل و نقل تحویل کالا به گمرک مقصد (ایران) در حمل و نقل زمینی و امضا صورت مجالس کسر و اضافه تخلیه
اخذ صورت مجالس کسر و اضافه و آسیب دیدگی کالا و دست خوردگی و ترخیصیه از نماینده خط حمل دریایی و هوایی و انجام سایر وظایف در ارتباط با سایر مسئولیت­‌ها
انجام تسویه حساب با طرف‌­های ذیربط
اعلام ورود کالا به صاحب کالا

سخن پایانی

قرارداد‌های حمل‌ و نقل بین‌المللی کالا از جمله قرارداد‌های پیچیده و حساس بوده و نیازمند طراحی و تنظیم توسط کارشناس حقوقی متخصص می‌باشد. تیم حقوقی بازرگانی آتا با تجربه بلند مدت در تنظیم قرارداد‌های تجاری بین‌المللی آماده خدمت رسانی در تنظیم این دست از قرارداد‌ها با شرکت‌ها می‌باشد.

اصطلاحات گمرکی در ترانزیت


کارنه تیر سند ترانزیتی بین الملی کالا از راه زمینی است که در مبدا صادر می شود و به موجب آن کالا از کشورهای بین راه تا مقصد که به طور ترانزیت عبور می کند، نیازی به انجام تشریفات ترانزیت در مرز ورودی و خروجی هر کشور نخواهد بود.

شخص حقوقی است که با انعقاد قرارداد حمل با شرکت فورواردر به انجام عملیات حمل متعهد میگردد و فعالیت کریری بین المللی تصدی بلافصل جابجائی کالا ازکشوری به کشور دیگر به یکی از شیوه های حمل و نقل طبق قرارداد حمل می باشد.

حمل کالا از یک بندر کشور به بندر کشور دیگر و همچنین از یک گمرک به گمرک دیگر که از راه کشور همجوار صورت گیرد.

عبارتست از روش گمرکی که به موجب آن کالاها تحت نظارت گمرک از یک وسیله حمل و نقل ورودی به یک وسیله حمل ونقل خروجی (صدور) در حوزه یک دفتر گمرکی که آن دفتر در عین حال دفتر گمرکی توام برای ورود و صدور است, انتقال داده می شود.

 بازرگانی کیمیا تجارت پویان شیمی جاده ابریشم
بازرگانی کیمیا تجارت پویان شیمی ارائه دهنده خدمات ترانزیت کالا و حمل و نقل دریایی، حمل و نقل ریلی، حمل و نقل هوایی و حمل و نقل زمینی کالا با همکاری شرکت های حمل و نقل بین المللی مطرح دنیا در ایران و سایر کشورهای آسیایی و اروپایی در امر صادرات کالا و واردات و ترانزیت داخلی و خارجی درحال فعالیت می باشد.
کارشناسان خبره امور گمرکی و حمل و نقل بازرگانی کیمیا تجارت پویان شیمی با آشنایی به قوانین گمرکی کشور های مختلف آماده ارائه مشاوره و اجرای مناسب ترین راه حل های قانونی حمل و ترخیص کالا از بنادر و مرزهای کشورهای مختلف می باشند. سال ها تجربه در امر حمل و نقل داخلی و خارجی و همچنین استفاده از پرسنل مجرب با تحصیلات آکادمیک و دوره دیده با تسلط به زبان های مختلف کمک می کند تا کیفیت خدمات حمل و نقل این شرکت را در سطحی مطلوب نگهدارد و رضایت مشتریان را به همراه داشته باشد.

 ترانزیت شرکت بازرگانی کیمیا تجارت پویان شیمی جاده ابریشم
شرکت بازرگانی کیمیا تجارت پویان شیمی جاده ابریشم مجری حمل و نقل بین المللی و ترانزیت کالا با بیش از 18 سال سابقه درخشان در زمینه حمل و نقل کالا و ترانزیت فعال است. این شرکت در زمینه حمل و نقل بین المللی کالا اعم از حمل و نقل هوائی، حمل و نقل زمینی، حمل و نقل دریائی با همکاری مهمترین و بزرگترین ناوگان های حمل و نقل دنیا فعالیت می کند و در طی سالیان گذشته افتخار ارائه خدمات برتر و متنوع حمل ونقل کالا در بیش از 100 کشور، از تمام مرزهای گمرکی کشور به ویژه گمرک بازرگان و فرودگاه بین المللی امام خمینی را داشته است.

حمل و نقل و ترانزیت
کیمیا تجارت پویان شیمی 03 مرداد 1400
این پست را به اشتراک بگذار
بلاگ های ما
بایگانی
تعیین تعرفه و ارزش
حقوق و عوارض است که نوعی مالیات غیرمستقیم است و دیگری هزینه‌هاست که در مقابل انجام خدمت وصول می‌شود؛ مثل هزینه تخلیه و بارگیری، آزمایش، استاندارد و انبارداری.