ثبت سفارش و اخذ مجوز ورود کالا
ثبت سفارش در سامانه وزارت بازرگانی سیستم مجوز ورود اقلام به کشور از طریق وزارت بازرگانی استان‌ها انجام می‌گیرد.

 ثبت سفارش

ثبت سفارش در سامانه وزارت بازرگانی سیستم مجوز ورود اقلام به کشور از طریق وزارت بازرگانی استان‌ها انجام می‌گیرد که تاسال 87 به صورت دستی و از طریق مراجعه حضوری بازرگانان انجام پذیرفته می‌شده است، که از تاریخ 19/03/88 سیستم الکترونیکی sabtaesh.tpo.ir جایگزین سیستم قبلی شده است. بدین ترتیب کلیه بازرگانان اعم از شخص حقیقی یا حقوقی (کلیه دارندگان کارت بازرگانی) می‌توانند ابتدا با ثبت نام در قسمت مربوطه نام نویسی کنند و نسبت به دریافت کلمه عبور و رمز عبور اقدام نمایند و پس از تاییدیه مشخصات کاربری خود می‌توانند نسبت به انجام ثبت سفارش اعم از افتتاح، جایگزین، اصلاحیه و غیره در کارتابل خود اقدام نماید و سپس جهت تاییدیه از کارشناسان محترم بازرگانی نسبت به اخذ تاییدیه از طریق منوی گذاشته شده (پیگری و ویرایش) اقدام نمایند که در بیشتر مواقع مراجعه حضوری از سوی بازرگانان سلب خواهد شد (در صورت صحیح بودن کلیه اطلاعات پرفرما) در این صورت پس از اخذ تاییدیه از سوی کارشناسان، نسبت به پرداخت اینترنتی از طریق درگاه بانک ملی اقدام نمایند و پس از پرداخت، پرونده ثبت سفارش متقاضیان محترم بدون نیاز به مراجعه حضوری بصورت خودکار، به بانک عامل و گمرکات اجرائی (با توجه به نوع ثبت سفارش) ارسال خواهد گردید.

اخذ پروفرما (proforma) از شرکت فروشنده.
- مراجعه به معاونت بازرگانی خارجی جهت تکمیل فرم ثبت سفارش.
- اخذ مجوز و ورود طبق جدول مقررات صادرات و واردات از سازمان‌های مربوط.
- مراجعه به شرکت بیمه و اخذ بیمه‌نامه.
- ثبت سفارش در بانک واسطه معامله.
به منظور ثبت سفارش کالا در بانک، پس از تکمیل فرم تقاضا برای گشایش اعتبار بانضمام فرم بانکی و پروفرما بیمه‌نامه و اجازه‌نامه نسبت به پرداخت حق ثبت سفارش اقدام می‌نماییم. میزان حق ثبت سفارش به موجب قانون بودجه معین می‌گردد.

اخذ ثبت سفارش در سال 1398

تغییر روال اخذ ثبت سفارش در سال 1398 به شرح ذیل و با مشکلات جدیدی مواجه گردیده است که توضیحی اجمالی در این خصوص در چند سطر به اطلاع می رسد:
با توجه به تغییر سیاست های ارزی و ممنوع شدن واردات بصورت بدون انتقال ارز و انتقال همه داده‌ها به سیستم جدید سامانه تجارت دو نوع مجوز و تاییدیه در دو مرکز مختلف انجام می شود که اولی مربوط به کالاهای ارز مرجع است که با نرخ 4200 تومانی عرضه می شود و نوع دوم اولویت‌های 2 است که با ارز نیمایی تخصیص داده می شود .
کالاهای ارز مرجع در استان تهران وزارت صنایع و معادن بررسی می گردد و اولویت‌های بعدی در ساختمان قدیم وزارت بازرگانی واقع در میدان ولیعصر تهران و در مجموع شهرستان ها بسته به هر شهر در صنایع استان خودشان بررسی و تاییدیه از تهران اخذ می شود.
قبل تر بازرگان ها با کارت بازرگانی هر کالایی را می توانستند ثبت سفارش و وارد کنند و در حال حاضر واحدهای تولیدی و پروانه کسب دار بصورت مستقیم و یا با قرارداد و نامه اتحادیه صنفی خودشان توسط بازرگان اجازه واردات کالا را دارند که منوط به قرارداد واردات و تامین کالای مورد نیاز اصناف یا اتحادیه و یا سفارش تولیدی به بازرگان امکان پذیر است.
در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید.
ثبت سفارش و اخذ مجوز ورود کالا
کیمیا تجارت پویان شیمی 03 مرداد 1400
این پست را به اشتراک بگذار
بلاگ های ما
بایگانی
گشایش اعتبارت و حوالجات ارزی
یکی از روش های پرداخت در مبادلات بین المللی اعتبار اسنادی است که بانک بنا بر درخواست خریدار در مقابل اسناد مقرر شده مطابق با نوع شرایط اعتبار، مبلغ را به فروشنده حواله می کند.